امروز : جمعه , ۳ آذر ۱۳۹۶
 
چرا دارایی های مردم نصف شد؟/از شعارهای تو خالی تا قول های بدون پشتوانه
۱۰ خرداد ۱۳۹۲
ساعت انتشار مطلب : ۱۲:۴۰ |

دلاری که ۹۰۰تومان می‌ارزید ولی ۳۵۰۰ تومان شد
چرا دارایی های مردم نصف شد؟/از شعارهای تو خالی تا قول های بدون پشتوانه
شمارش معکوس برای پایان دولت احمدی‌نژاد شروع شده است و این دولت نیز با تمام فعالیت‌های مثبت و منفی خود برای همیشه به تاریخ و حافظه تاریخی مردم خواهد پیوست. با این حال آنچه که از این دولت به جا خواهد ماند آثار و تبعات فعالیت‌های این دولت است که متاسفانه شواهد امروز کشور به ویژه در حوزه اقتصاد به خوبی نشان می‌دهد که مردم در سال‌های آتی با یاد و خاطره خوبی از این دولت نام نخواهند برد.

 

احمدی‌نژاد در یک برنامه تلویزیونی با انتقاد از کسانی که اظهار می‌کنند قیمت ارز به ۱۳۰۰ تومان خواهد رسید، به صراحت اعلام کرد: « قیمت ارز در همین حدودی است که در قانون پیش‌بینی شده است و یک درصد بالا رفتن مهم نیست و جزو نوسانات بازار به شمار می‌آید.»

به گزارش زندگی نیوز، دولتی که بیشترین سهم از درآمدهای نفتی ایران را در طول تاریخ در اختیار داشت و خزانه‌اش از دلارهای نفتی لبریز بود ولی در کمتر از یک سال چنان پول ملی ارزش خود را از دست داد که مردم قبل از آنکه متوجه شوند دارای‌هایشان کمتر از نصف شده بود.
بنابراین در این سال‌ها شعارهای احمدی نژاد درباره ارزش پول ملی و قیمت دلار نیز به همان اندازه تحقق یافت که شعارهای وی و دولتش در رابطه با موارد دیگر مثل مسکن، ایجاد اشتغال، تورم و بسیاری دیگر تحقق یافت.
این روزها هر چه نابسامانی در بازار ارز بی‌سابقه و عجیب است‌، سکوت مسئولان مختلف دولتی از آن عجیب‌تر است و در این وضع‌، بیان حتی یک جمله هم از زبان مقام اجرایی کشور که روزگاری هر روز به طور مفصل با مردم سخن می‌گفت و وعده‌های مختلف می‌داد‌، غنیمت است‌.
محمود احمدی‌نژاد اگر چه این روزها به بهانه آخرین دور سفرهای استانی به نقاط مختلف کشور سفر می‌کند، بدون کوچکترین توجه به اتفاقاتی که در عرصه اقتصاد کشور افتاده است با اعتماد به نفس مثال زدنی همچنان شعارهای خود را برای مردم بیان می‌کند و انگار نه انگار که همین مردمی که او اینگونه برایشان با حرارت همیشگی سخن می‌گوید با سقوط ارزش ریال در مقابل دلار، دارایی‌هایشان نصف شده و زیر بار فشار تورمی این موضوع کمرشان خم شده است.
این روزها دیگر از شعارهای احمدی نژاد در زمینه کاهش نرخ دلار و تقویت پول ملی خبری نیست آنچنان که او دیگر به مانند سال‌های گذشته از اقدامات تیم اقتصادیش درباره کاهش قیمت دلار سخن نمی‌گوید.
این روزها دیگر محمود احمدی نژاد به مانند آبان ماه سال ۸۹ کاهش قیمت دلار را الزامی و حتمی نمی‌داند او که در هشتم آبان ماه ۱۳۸۹ گفت: «از دکتر بهمنی (رئیس‌کل بانک‌مرکزی) خواسته‌ایم که قیمت ارز‌(دلار) را واقعی کند، زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیارداریم باید پول ملی را تقویت کنیم؛ لذا روند کاهشی نرخ ارز باید ادامه یابد. زمانی موفق خواهیم بود که پول ملی‌مان، پول قدرتمندی باشد.» دیگر اظهار نظری در این رابطه نمی کند و این دستورالعملهای ایجابی و الزامی برای مدیرانش صادر نمی‌کند.
این دستورالعمل الزامی احمدی‌نژاد در آن روزها پس از آن صادر شد که نرخ دلار از ابتدای مهرماه سال ۱۳۸۹ با یک جهش قیمتی تا ۱۲۵۰ تومان صعود کرد. اما با مداخله بانک مرکزی قیمت آن در آستانه آن گفت و گوی تلویزیونی رییس جمهوری به حدود ۱۰۸۰ تومان در بازار آزاد ارز کاهش یافت و احمدی‌نژاد با عبارات بالا به تعریف و تمجید آن پرداخت.
تا پایان آبان همان سال یعنی ۲۰ روز بعد این سیر نزولی تا قیمت یک‌هزار و ۵۰ تومان برای دلار ادامه یافت اما از اوایل آذرماه روند نرخ دلار در برابر ریال بار دیگر آرام آرام صعودی شد با این حال احمدی‌نژاد در اردیبهشت ۱۳۹۰ در مصاحبه دیگر با رسانه‌ها تاکید کرد:« پول ملی در برابر ارزهای خارجی تقویت می‌شود.»
وی بار دیگر در برنامه زنده تلویزیونی حاضر شد . در آن زمان دلار در بازار آزاد زیر ۱۲۰۰ تومان بود. وی با تاکید بر تقویت پول ملی در مقابل ارزهای خارجی تصریح کرد: بانک مرکزی مامور شده که بازار ارز را کنترل کند و این کار را انجام خواهد داد. با وجود مصرف بالای ارز، ذخایر و درآمد ارزی ما نیز بسیار بالاست. برخی می‌گویند اگر ارز را ۳۰۰ تومان بالا ببریم برای دولت درآمد کسب می‌شود، اما باید توجه داشت که این درآمد کاذب است و بیش از این درآمد، هزینه به اقتصاد‌ملی تحمیل می‌کند.

احمدی‌نژاد در آن برنامه تلویزیونی با انتقاد از کسانی که اظهار می‌کنند قیمت ارز به ۱۳۰۰ تومان خواهد رسید، به صراحت اعلام کرد: « قیمت ارز در همین حدودی است که در قانون پیش‌بینی شده است و یک درصد بالا رفتن مهم نیست و جزو نوسانات بازار به شمار می‌آید.»
ولی شاید ادعای احمدی نژاد درباره ارزش واقعی دلار در مهر ۱۳۹۰ بود که همگان را متحیر کرد سخنی که هیچکس در آن زمان به عواقب آن نیندیشید وی با اعتماد به نفس همیشگی خود در ۱۳ مهر این سال در جمع مردم همدان گفت: « ما آن‌قدر ذخیره ارزی داریم که تمام نیازهای کشور، ‌تمام واردات کشور و مسافرت‌های کشور را به خوبی انجام دهیم، به خدا اگر این زشت‌کاری‌ها و خودخواهی‌ها نباشد قیمت ارز باید پایین بیاید. الان یک دلار آمریکا در اقتصاد ما به اندازه ۹۰۰ تومان هم نمی‌ارزد. آن‌ها وارد می‌شوند و هرچه بانک مرکزی می‌ریزد می‌خرند و فضاسازی می‌کنند و می‌گویند قیمت ارز باید بالا برود چرا؟» و این سخنان در حالی بیان می‌شد که ارز در نردبان ترقی قرار گرفته بود و دلار در بازار آزاد در حدود ۱۲۵۰ تومان به فروش می‌رسید.
شاید این آخرین اظهار نظر شعار گونه رئیس جمهور در رابطه با قیمت دلار بود، زیرا پس از آن بازار ارز بدون توجه به شعارهای احمدی نژاد مسیر خود را پیمود و واقعیت‌های اقتصادی خود را به دولت احمدی نژاد و مردم تحمیل کرد.
با آغاز فصل سرما در سال ۹۰ هر چه سرمای هوا بیشتر می‌شد گرمای بازار ارز نیز بیشتر می‌شد و بازار ارز در اواسط زمستان با رسیدن قیمت دلار به مرز ۳ هزار تومان به داغ ترین روزهای خود رسید.
در ابتدا تمامی مردم گمان می‌کردند که این افزایش یکباره قیمت ارز موقت بوده و دولت به طور حتم سیاست‌هایی را برای مقابله با آن در پیش خواهد گرفت اگر چه شکست دولت در کنترل رشد قیمت طلا و سکه را در روزهای قبل از آن تجربه کرده بودند با این حال دلار ۳ هزا رتومانی برای بسیاری از مردم غیر قابل باور بود و همگان انتظار داشتند که دولت ارز ذخیره شده در طول این سال‌ها را که از فروش ۱۰۰ دلاری نفت عاید کشور شده بود و رئیس جمهور در طول سال‌های گذشته بر میزان بسیار زیاد ذخیره شده آن تاکید می‌کرد را وارد بازار کند تا قیمت‌ها شکسته شود ولی به تدریج مشخص شد که دولت نه تنها توان کنترل بازار را ندارد که سیاست‌های مسئولان دولتی بر التهابات بازار ارز می‌افزاید.
بی تفاوتی مسئولان دولتی در این رابطه و اظهار نظرهای متفاوت و متناقض آنها التهاب بازار را به جایی رساند که خرید فروش در بازار ارز متوقف شد و نیروی انتظامی برای کنترل این بازار به دستگیر دلالان و خرده فروشان ارز در این بازار پرداختند زیرا طبق معمول تمامی این اتفاقات از سوی مسئولان دولتی و شخص رئیس جمهور به اخلاگران و سوداگران نسبت داده شد و کسی از رئیس جمهور و مدیرانش نپرسید که این چه اقتصادی است که عده‌ای معدود توان اخلال در بازار ارز کشور به این شدت را دارند و احمدی نژاد نیز دیگر به مانند سالهای گذشته در رابطه با این موضوع اشتیاقی برای صحبت در رابطه با این موضوع از خود نشان نمی‌داد.
نزدیک به یک سال از سقوط ارزش ریال و افزایش قیمت دلار تا مرز ۴ هزا رتومان می‌گذرد دیگر مردم به دلار ۳ هزار تومان و تبعات آن مانند افزایش قیمت تمامی کالاها وموج تورمی آن عادت کردند همچنان که به شعارهای بدون پشتوانه احمدی نژاد در طول این هشت سال عادت کردند.
حال باید دید دولت بعدی با این میراث بزرگ چگونه روبه رو خواهد شد و برای مقابله با آن چه تدبیری خواهد اندیشید.


نظرات کاربران :

ارسال یک پاسخ

اطلاعات مطلب
  • ارسال كننده : Administ با 19 مطلب ارسالي
  • كد مطلب : 2265
  • تعداد ديدگاه هاي به ثبت رسيده : ۰ ديدگاه
مطالب مرتبط با این مطلب
آخرین اخبار